x
Wyszukaj w serwisie
x

Koncert Kolęd 2020

 

 

Historia chóru Fraternitas

Chór Fraternitas z parafii św. Elżbiety w Nysie został założony przez franciszkanina o. Kapistrana Martzalla w 1979 roku. Wówczas był to chór dziecięcy i liczył ok. 50 osób. Członkowie tegoż chóru nawet nie myśleli, że miłość do śpiewu i muzyki stanie się dla wielu z nich częścią ich życia. Niektórzy z byłych już chórzystów tak bardzo pokochali śpiew, że nawet z daleka od rodzimego miasta Nysy kontynuują działalność muzyczną w innych rejonach kraju i świata. Kilkoro obecnych chórzystów śpiewa w tym chórze od dziecka.

`Przez lata przez chór przewinęło się kilkadziesiąt osób, kilku dyrygentów oraz kilku opiekunów chóru. Obecnie chórem dyryguje Anna Bernat – nauczyciel muzyki w jednej z nyskich szkół.

Chór występował w wielu miejscowościach Polski (m.in. we Wrocławiu, w Opolu, Warszawie, Łagiewnikach, Wambierzycach, Gliwicach, Raciborzu, Poznaniu, Licheniu, na Górze św. Anny). Koncertował również w Czechach oraz w Niemczech.

Duże projekty, w których chór brał udział to pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” oraz „Psalmy Dawida” Zbigniewa Małkowicza. Ostatni projekt to „Wejherowska Droga Krzyżowa” Cezarego Paciorka.

W repertuarze chóru znajdują się głównie pieśni religijne różnych kompozytorów jak i opracowania własne.

Chór Fraternitas zajmował wysokie miejsca w różnego rodzaju konkursach pieśni religijnej (konkursy we Wrocławiu, na Górze św. Anny, w Żorach, Będzinie, Ołomuńcu, Chełmnie). Nagrał też 3 płyty. Współpracował z chórem z Otmuchowa Talis Cantus, z kompozytorem Zbigniewem Małkowiczem, zespołem Lumen oraz z zespołem Supernova.

` Chór liczy 25 osób i obecnie występuje głównie na parafialnych uroczystościach. Opiekunem jest o. Efrem Kalaga.

Motto chóru - od 40 lat pozostaje to samo: „Śpiewać Panu Bogu na chwałę, a ludziom ku radości”.