x
Wyszukaj w serwisie
x

Projekt w ramach Działaj Lokalnie

logotypy.png

DOTACJA W KONKURSIE GRANTOWYM "DZIAŁAJ LOKALNIE 2021"

Nazwa wnioskodawcy posiadającego osobowość prawną: Tułowicki Ośrodek Kultury
Nazwa grupy nieformalnej (realizatora): "Ratownicy Tułowickiej Historii"
Tytuł projektu: Znak pamięci o Schlegelmilchach
Okres realizacji projektu: 2021-07-01 - 2021-09-30
Kwota dotacji: 6 000,00

Sfinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Partnerstwo Borów Niemodlińskich

Ratownicy Tułowickiej Historii - to nieformalna grupa, dla której ważna jest historia tradycji produkcji porcelany w Tułowicach.

Dlaczego realizujemy ten projekt? Bo bardzo bliska jest całej grupie historia Tułowic. Poznaliśmy ją z pamiętników prowadzonych przez rodzinę Frankenbergów od 1835 do 1926 roku, wydanych przez Gminę Tułowice w formie książkowej pt: "Od Tiliowitz do Tułowic". Nasuwa się w tym miejscu przysłowie: "Cudze chwalicie swego nie znacie, .........". Pragniemy przybliżyć historyczne miejsca Tułowic, kim byli Schlegelmilchowie, kiedy żyli i co dla Tułowic zrobili. Fakty z życia rodziny, jej wpływ na rozwój Tułowic są niepodważalne. Planujemy usytuowanie przy grobach tablicy informacyjnej o osobach tam spoczywających. Druga tablica zostanie ustawiona przy byłym kościele ewangelickim, który ufundowali Schlegelmilchowie. Postawione tablice przybliżą wiedzę o sylwetkach pochowanych przedstawicieli Rodziny Schlegelmilch.

Realizację postawionych sobie zadań rozpoczęliśmy w lipcu 2021, a planowane zakończenie działań to koniec września 2021.

 

Prace zostały zakończone w planowanym terminie.