x
Wyszukaj w serwisie
x

Tydzień Bibliotek 2022

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2022 odbyła się pod hasłem „Biblioteka- świat w jednym miejscu”. Gminna Biblioteka Publiczna w Tułowicach świętowanie rozpoczęła 9 maja, happeningiem pt.”Ruszamy w świat szukać misia Boba”. Na terenie zielonym, Kevin i Bob (Minionki), wraz z dziećmi z wszystkich grup przedszkolnych, udali się na wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu zaginionego misia Boba.

Tanecznym krokiem, w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” dojechaliśmy do Azji, gdzie czekały na nas zagadki o tygrysie i herbacie. W Azji zatańczyliśmy taniec „Gangnam Style” i polecieliśmy samolotem (Dragostea Din Tei) do Australii. Tu poznaliśmy misia koale, kangury i eukaliptus. Pobawiliśmy się przy piosence „Koala-la” i popłynęliśmy odkrywać kolejny kontynent. W rytm piosenki „Baby shark” dopłynęliśmy do brzegu Ameryki Północnej, gdzie czekały na nas bizony i niedźwiedzie grizzly. Tutaj zatańczyliśmy indiański taniec, prosząc o ładną pogodę. Spacerkiem, z piosenką „Idzie sobie krasnoludek” wyruszyliśmy, w poszukiwaniu misia, do Ameryki Południowej. Dzieci odgadywały zagadki o zwierzętach, które żyją w tym kraju: papuga, wąż.

W kolejną podróż udaliśmy się balonem do Afryki, gdzie w zagadkach spotkaliśmy żyrafę, słonie i wielbłądy. Tanecznym krokiem wróciliśmy do Europy, gdzie okazało się, że miś wcale nie wyruszył w podróż dookoła świata, tylko pojadł czekolady i zasnął pod drzewem. Razem z misiem zatańczyliśmy „Chocolate”. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z każdą grupą i transparentami, które przygotowały. Otrzymaliśmy także piękne prezenty, książki napisane przez każdą grupę, które wzbogaciły zbiory naszej biblioteki. W zabawie wzięło udział ok 130 dzieci.

Tego samego dnia, 09.05.2022r o godzinie 15:30, rozpoczęła się zabawa w „Bibliotecznym pokoju zagadek”. Polegała na odnalezieniu w bibliotece, czarnej skrzynki w której został ukryty klucz do magazynu. Skrzynka była zamknięta dwiema kłódkami. Zadaniem uczestników było znalezienie według mapy i zagadek, książek w których były ukryte zadania z różnych dziedzin np. język angielski, geografia, ortografia, muzyka i wykreślanki. Odpowiedziami w zadaniach były cyfry, które utworzyły 6 cyfr z kłódek. W magazynie czekały na uczestników dyplomy oraz bony na lody w lokalnej lodziarni. W zabawie, od 9-16 maja, wzięło udział 8 grup (23 osoby).

Dnia 12.05.2022r. w sali widowiskowej TOK, odbyły się trzy spektakle teatralne, wystawione przez Teatr Kurtyna z Krakowa. Pierwszy spektakl pt.”Mapa skarbów”, odbył się o godzinie 10:00 i skierowany był do wszystkich grup przedszkolnych. Przedstawiał historię małego i niesfornego chłopca o imieniu Oskar. Chłopak chciałby spędzać całe popołudnia i wieczory na robieniu psikusów rodzicom oraz na graniu w gry komputerowe. Aby odciągnąć go od komputera, poza aktywnością fizyczną, mama znalazła jeszcze jeden sposób na zagospodarowanie czasu nudzącego się synka. Oskar dał się przekonać do czytania książek. Jedna z nich o piratach uwalnia w chłopcu drzemiące pokłady wyobraźni. Dzięki magicznemu listowi znalezionemu w owej książce, Oskar oczami fantazji przenosi się do bajkowego świata piratów.

Podróż ta jest pełna przygód, muzyki i tańca a w wypełnionej akcją historii pojawiają się różne postaci. Jedną z nich jest czarny charakter o sympatycznym imieniu Gucio, który rywalizując z Oskarem spróbuje za wszelką cenę zdobyć skarb dla siebie. Przed Oskarem bardzo trudne zadanie jakim jest pokonanie Gucia i przekonanie go, że takie cnoty jak dobro i chęć dzielenia się są lepsze od zła i chciwości. Ten sam spektakl zobaczyli uczniowie klas 1-3 o godzinie 11:00.

Trzeci spektakl zatytułowany „Nowy trend” skierowany był do młodzieży z klas 4-6 szkoły podstawowej. To historia przebojowej uczennicy Weroniki i nowej koleżanki. Pewnego dnia dziewczyna zostaje wezwana przez wychowawcę klasy na krótką rozmowę. Obawiając się, że zrobiła coś złego szybko i na gorąco próbuje sobie przypomnieć wydarzenia z ostatnich dni. Jednak w trakcie rozmowy z nauczycielem okazuje się, że nie ma żadnego problemu. Wręcz przeciwnie, wychowawca informuje uczennicę, że ma dla niej i innych liderów klasowych specjalną wiadomość. Za kilka dni w klasie pojawi się nowa uczennica i zadaniem Weroniki oraz całej społeczności klasowej będzie pomóc jej w aklimatyzacji. Nastolatka z chęcią podejmuje się powierzonego jej zadania i potajemnie planuje integracyjne spotkanie. Zaprasza ją na nieformalną imprezę klasową, tak zwany chrzest w celu sprawdzenia go w gronie przyjaciół. Na spotkaniu młodzież planuje pić alkohol a standardowym elementem zabawy będzie relacjonowanie wszystkiego na żywo w internecie. Następstwem tych wydarzeń jest seria filmów z uczniami, które pojawiają się w sieci a najbardziej skompromitowaną i upokorzoną osobą jest na nich nowa koleżanka. Społeczność szkolna jest oburzona zachowaniem Weroniki i reszty uczestników zabawy. W spektaklach wzięło udział ok. 370 osób.